قالب های بیشتری می خواهید ؟ +1 کلیک کنید

قالب وردپرس | وردپرس فارسی | دانلود وردپرس | افزونه وردپرس

قالب وردپرس ، وردپرس فارسی ، دانلود وردپرس ، افزونه وردپرس ، سایت وردپرس ، افزونه ، آموزش وردپرس ، قالب برای وردپرس ، دانلود قالب وردپرس

آخرین اخبار : 

آموزش html قسمت اول

آموزش html قسمت اول
Rate this post

مقدمه ای بر وب و HTML

وب گسترده جهانی(www , World Wide Web) که معمولا فقط وب گفته می شود؛ شبکه ای است که تمام رایانه های متصل به آن را در سراسر جهان به هم وصل می کند؛ و تمام رایانه ها در وب می توانند با هم ارتباط داشته باشند.

www چگونه کار می کند ؟

اطلاعات وب در فایلهایی به نام Web Page قرار می گیرند که آنها نیز در رایانه هایی به نام Web Server قرار دارند و رایانه ها برای دیدن صفحات وب از استانداردی ارتباطی به نام HTTP (Hyper Text Transfer Protocol ) استفاده می کنند. رایانه های متصل به وب اطلاعات موجود در Web Page ها را از طریق برنامه هایی با نام مرورگر وب (Web Browser) نشان می دهند. معمولترین مرورگرها که مورد استفاده قرار می گیرند Internet Explorer وNetscape Navigator می باشند.چگونه مرورگرها صفحات وب را نشان می دهند ؟
همه صفحات وب شامل دستورالعمل هایی برای نمایش توسط مرورگر ها هستند، و مرورگر ها با خواندن این دستورالعمل ها صفحات را نشان می دهند. دستورالعمل های نمایش صفحات وب، برچسبهای HTML
(Hyper Text Markup Language) نامیده می شوند مانند:

This is a paragraph.

یک فایل HTML چیست ؟
یک فایل HTML فایل متنی ساده ای شامل برچسب ها (Tag) می باشد؛ که بهتر است پسوند html یا htm داشته باشد و می تواند توسط یک ویرایشگر ساده متن مانند Notepad ساخته شود. برای بهتر روشن شدن مطلب بهتر است یک فایل HTML بسازیم. در Windows برنامه Notepad را اجرا کنید و متن زیر را بنویسید :

این فایل را با نام “Test.htm” ذخیره کنید. حال مرورگر اینترنت خود را باز کرده و گزینه Open یا Open Page را از منوی File مرورگر انتخاب کنید؛ یک جعبه محاوره ای باز خواهد شد، Browse یا Choose Fileرا انتخاب کنید و فایل”Test.htm” که هم اکنون ساخته اید را بیابید، انتخابش کنید و روی Open کلیک کنید. حال شما یک آدرس مانند:
“D:\My Documents\Test.htm” را در جعبه محاوره ای خواهید دید. روی OK کلیک کنید، مرورگر صفحه ساخته شده توسط شما را نشان می دهد.

بدین ترتیب شما اولین صفحه HTML خود را بدون استفاده از برنامه های طراحی وب و فقط با یک ویرایشگر متن ساده ساختید و نتیجه آن را نیز توسط مرورگر دیدید. حال بیایید کمی درباره صفحه ای که ساخته اید صحبت کنیم :
اولین برچسب در فایل HTML شما است. این برچسب به مرورگر می گوید که این شروع یک فایل HTML است. آخرین برچسب در فایل شما است. این برچسب به مرورگر می گوید که این پایان یک فایل HTML است. نوشته های بین برچسب و برچسب اطلاعات سربرگ می باشند و در پنجره مرورگر نمایش داده نمی شوند. متن بین برچسب عنوان فایل می باشد و در نوار عنوان مرورگر نمایش داده خواهد شد. متن بین و توسط مرورگر نشان داده خواهد شد. همچنین متن بین و به صورت پررنگ نمایش داده می شود.
نکته ای درباره ویرایشگرهای HTML :
شما می توانید صفحات HTML را با ویرایشگرهای WYSIWYG
(What You See Is What You Get) مانند: FrontPage و Claris Home Page و Adobe PageMillبه جای نوشتن برچسبهای مورد نیاز در یک فایل متنی ساده؛ ویرایش نمایید. اما اگر می خواهید یک طراح حرفه ای صفحات وب شوید بهتر است از یک ویرایشگر ساده متن استفاده کنید تا HTML را به خوبی درک کنید و در مباحث پیشرفته به درستی و با تسلط از آن استفاده کنید.
برچسبهای HTML
برچسبها برای مشخص کردن عناصر فایل HTML استفاده می شوند و توسط دو حرف < و > احاطه می شوند. برچسبها معمولا به صورت جفت استفاده می شوند مانند و ؛ برچسب اول، برچسب ابتدایی و برچسب دوم، برچسب انتهایی نامیده می شود و متن بین آنها مندرجات عنصر می باشد. برچسبها به بزرگی یا کوچکی حروف حساس نیستند مثلا همانند می باشد اما ما در این کتاب از حروف کوچک استفاده می کنیم. اگر می خواهید خود را برای استفاده از نسل جدید HTML آماده کنید شما نیز بهتر است از حروف کوچک استفاده کنید. ضمنا این پیشنهادی است که W3C (World Wide Web Consortium) برای استفاده از XHTML می کند.

ادامه دارد …

Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *