چهارشنبه , اسفند 2 1402
شعله گاز

علت های خاموش شدن شعله گاز

مقدمه

اجاق گاز از کاربردی ترین وسایل و تجهیزات آشپزخانه است که نامناسب کار کردن این دستگاه تأثیرات منفی را به دنبال خواهد داشت. هرچند امروزه استفاده از ترموکوپل که سبب قطع جریان گاز با خاموش شدن شعله می شود، احتمال خطرات پس از خاموش شدن ناگهانی شعله تقریباً به صفر رسیده است، اما نامناسب کارکردن اجاق گاز و خاموش شدن ناگهانی شعله اجاق گاز می تواند سبب تطویل در مراحل طبخ شده و حتی کیفیت پخت غذا را کاهش دهد و آشپز همواره می بایست به شعله اجاق گاز دقت داشته باشد. این امر کیفیت پخت و پز را پایین خواهد آورد، بنابراین افراد در صورت خاموش شدن ناگهانی شعله ابتدا می بایست به دنبال علت های خاموش شدن شعله گاز بوده و در ادامه به برطرف کردن آن اقدام نمایند. یکی از بهترین برندهای اجاق گاز، گاز صفحه ای داتیس است که احتمال خاموش شدن آن بطور ناگهانی و به دلایل مختلف بسیار ضعیف است.

عیب یابی خاموش شدن شعله گاز

خاموش شدن شعله گاز به طور ناگهانی به خصوص زمانی که توجهی به اجاق گاز نیست و یا افراد بیرون از منزل هستند می تواند اثرات مخرب و جبران ناپذیری را در پی داشته باشد. به منظور جلوگیری از این حوادث لازم است با علل خاموش شدن شعله اجاق گاز آشنا شده و روش های مقابله با هرکدام از این شرایط را فرا بگیریم، تا بتوانیم در زمان مناسب مناسب ترین اقدام لازم برای جلوگیری از بروز حوادث را انجام دهیم. در ذیل به بررسی هرکدام از علت های خاموش شدن شعله گاز خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید!!  لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا

شعله گاز

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید سینک اخوان به همراه قیمت با تخفیف

کثیف بودن منافذ اجاق گاز

یکی از رایج ترین علت های خاموش شدن شعله گاز مواد غذایی و چربی و روغن هایی است که در منافذ مشعل اجاق گاز مانند اجاق گاز صفحه ای داتیس نفوذ کرده و سبب خاموش شدن ناگهانی شعله می شود. انسداد در منافذ روی مشعل، حتی انسداد جزیی مانع گرم شدن ترموکوپل و روشن شدن شعله اجاق گاز می شود. همچنین در صورتیکه مشعل روشن شود و به رنگ آبی نسوزد، این می تواند نشانه ای از انسداد منافذ مشعل اجاق گاز باشد، که لزوم تمیز کردن و نظافت اجاق گاز را یادآور می شود. رنگ زرد و یا نارنجی شعله نشان دهنده مسدود بودن منافذ است، شعله مناسب به رنگ آبی خواهد سوخت.

به منظور تمیز کردن اجاق گاز پس از خنک شدن اجاق، میله های چدنی را برداشته و تمیز کنید. در ادامه سر شعله های اجاق را برداشته و با مواد شوینده قوی شستشو دهید. در ادامه نوبت به پایه های مشعل می رسد که با استفاده از مواد شوینده قوی نظر جوش شیرین و سرکه می بایست به تمیز کردن پایه های مشعل ها اقدام شود. حتی برای تمیز کردن داخلی پایه ها می بایست از دستگاه های مکنده ای چون جاروبرقی استفاده شود. با تمیز نگاه داشتن همیشگی اجاق گاز و نظافت همیشگی آن می توان یکی از علت های خاموش شدن شعله گاز شیشه ای اخوان را برطرف کرد.

ریختن مواد غذایی روی شعله اجاق گاز

اگر مواد غذایی یا آب و روغن و … در هنگام طبخ از ظرف روی اجاق گاز یر ریز کنند و روی شعله بریزند، به احتمال زیاد اجاق گاز خاموش می شود. در این زمان لازم است بلافاصله اجاق گاز را خاموش کرده و پس از خنک شدن اجاق گاز به تمیز کردن اجاق گاز مطابق فرایند یاد شده اقدام نمود.

بیشتر بخوانید!!  طراحی سایت های فروشگاهی به صورت اختصاصی و حرفه ای توسط وب24

نامناسب قرار گرفتن شعله پخش کن

ممکن است بعد از نظافت و تمیز کاری اجاق گاز و یا در زمان قراردادن ظروف سنگین بر روی اجاق گاز، شعله پخش کن اجاق گاز حرکت کرده و به طور مناسب در جای خود قرار نگیرد. نامناسب قرار گرفتن شعله پخش کن بر روی اجاق گاز سبب خاموش شدن شعله اجاق گاز می شود. به منظور بر طرف کردن مشکل لازم است پس از خنک شدن اجاق گاز شعله پخش کن را به طور مناسب در جای خود قرار دهید.

مشکل در جرقه زن اجاق گاز

اکثر اجاق گازهای امروزی دارای فندک برقی هستند. اگر الکترود فندک به طور مناسبی در محل خود قرار نگرفته باشد، اگر فاصله الکترود با شعله مناسب نباشد، یا اگر چینی فندک شکسته شده باشد و یا اتصال و پارگی در سیم فندک رخ داده باشد، شعله اجاق گاز روشن نخواهد شد و برای تعمیر آن لازم است از تکنسین متخصص استفاده شود.

مشکل در شیر یا ولوم اجاق گاز

شیر یا ولوم اجاق گاز وظفه روشن و خاموش کردن شعله اجاق گاز را بر عهده دارد. خراببی ولوم سبب می گردد تا افراد کنترل خود بر روی شعله اجاق گاز را از دست بدهند، حتی به دلیل خرابی ولوم، ممکن است شعله خاموش شود. بهتر است به محض بروز چنین مواردی از تعمیرکار و تکنسین متخصص استفاده شود.

خرابی ترموکوپل

ترموکوپل یکی از مهم ترین قطعات اجاق گاز شیشه ای اخوان است که وظیقه قطع جریان گاز پس از خاموش شدن ناگهانی شعله به هر دلیلی را دارد و از این طریق از بروز حوادث مخرب جلوگیری کند. شکستگی، ضربه خوردن ترموکوپل و مشکل در بوبین می تواند بر ترموکوپل تأثیر منفی داشته باشد و سبب عملکرد نامناسب گاز شیشه ای اخوان شود.

بیشتر بخوانید!!  آیا روشویی سرامیکی ارزش خرید دارد ؟

 

5/5 - (2 امتیاز)

درباره farsweb

پیشنهاد ما به شما

ایمپلنت دیجیتال چقدر زمان می برد ؟

ایمپلنت دیجیتال چقدر زمان میبرد؟

ایمپلنت دیجیتال یکی از انواع این درمان است که سبب کاهش زمان درمان، درد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *