قالب وردپرس | وردپرس فارسی | دانلود وردپرس | افزونه وردپرس

قالب وردپرس ، وردپرس فارسی ، دانلود وردپرس ، افزونه وردپرس ، سایت وردپرس ، افزونه ، آموزش وردپرس ، قالب برای وردپرس ، دانلود قالب وردپرس

آخرین اخبار : 

آشنایی با مسیریاب‌های سیسکو ـ (قسمت دوم)

سری ۸۰۰
سری ۸۰۰ به طور عمده شامل دو گروه ISDN و Serial می‌باشد که در ادامه توضیح مختصری درباره هریک خواهد آمد:

Cisco 800 Series ISDN Routers
تاکید این سری از محصولات سیسکو بر روی افزایش قابلیت اطمینان و امنیت با بهره‌گیری از فایروال داخلی و استفاده از پروتکل امن IPSec و الگوریتم‌های رمزنگاری DES و ۳DES می‌باشد. از این مسیریاب در جهت ایجاد و برقراری شبکه‌های VPN میان شبکه‌های شعبه‌های شرکت‌های کوچک از طریق خطوط ISDN استفاده می‌شود.


Cisco 508 Series Serial Routers
توسط این مدل می توان ارتباط میان شبکه‌ای راه دور و امن را از طریق خطوط سریال سازگار با استانداردهای EIA/TIA-232 و EIA/TIA-530 و EIA/TIA-530A و ۲۱ EIA/TIA-449 X و ۳۵٫V برقرار کرد. سایر مشخصات این سری تقریبا همانند مدل‌های مشابه در سری ۸۰۰ می باشد.
در ضمن این سری از محصولات سیسکو معمولا به صورت غیر ماجولا‌ر ارائه می‌شوند، به این معنی که جایی برای قرارگیری ماجول‌های مختلف توسعه  که برای افزایش انعطاف‌پذیری هر محصول مورد استفاده قرار می گیرد، در این سری وجود ندارد. که طبعا این گروه از محصولا‌ت امکان توسعه را ندارند و به همین سبب از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند.

سری
۱۷۰۰
با این سری که به جای سری ۱۶۰۰ عرضه شده‌اند، می‌توان دسترسی شعبه‌های مختلف یک شرکت را از طریق خطوط مختلف نظیر خطوط استیجاری ۱ E و ۱ T و یا از طریق اینترنت  با سرعت بالا با یکدیگر برقرار نمود. همچنین، ارتباطی ایمن را با بهره‌گیری از فایروال داخلی نوع Stateful و نیز امکان استفاده از سیستم کشف نفوذ
Intrusion Detection System) IDS) با کمک تکنولوژی‌های دستیابی WAN مختلف فراهم می‌نماید.
در عین حال ماجولار بودن برخی مدل‌ها و امکان بهره گیری از سرویس Voice over IP توسط ماجول‌های توسعه و همچنین پشتیبانی از خطوط پشتیبان ISDN این قدرت را به سری ۱۷۰۰ داده است تا درISP‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرند.
این سری شامل مدل‌ها وماجول‌های متفاوتی است که در ادامه به برخی ازآن‌ها اشاره خواهد شد.

Cisco 1701 ADSL Security Access Router
درسناریوهای شرکت‌های کوچک و متوسط تجاری با هزینه محدود، برای استفاده از خطوط ADSL جهت برقراری ارتباطات میان‌شبکه‌ای و همچنین داشتن خط پشتیبان برای مواقعی که خط اصلی دچار مشکل می‌شود، یکی از بهترین انتخاب‌ها می‌باشد.

مشخصات مدل ۱۷۰۱
– مقدار حافظه DRAM پیش فرض این مدل ۶۴ مگابایت بوده و تا ۱۲۸ مگابایت قابل افزایش است .
– مقدار حافظه Flash پیش فرض ۳۲ مگا بایت است و قابلیت ارتقاء ندارد .
– دارای یک پورت کنسول و یک پورت Aux از نوع ۴۵  RJ می باشد.
– یک پورت ۴۵-RJ اترنت سریع از نوع BASE-TXو ۱۰/۱۰۰ دارد .
– دارای یک پورت WAN از نوع ISDN BRI  می‌باشد .
– همچنین دارای یک پورت WAN برای خطوط اسیجاری می باشد .

Cisco1711,1712 Security Access Router
با داشتن هر کدام از این دو مدل، غیر از یک مسیریاب نسبتا قوی، فایروال و IDS و VPN و سوییچ اترنت سریع داخلی  و رابط‌های WAN  اضافی خواهید داشت. این امکانات همه در یک مسیریاب، پاسخگوی اغلب نیازهای یک شبکه متوسط خواهد بود که نتیجتا” منجر به کاهش هزینه نهائی پیاده‌سازی نهایی شبکه  می‌شود.

مشخصات مدل‌های ۱۷۱۱ و ۱۷۱۲
– این دو مدل دارای یک سوییچ ۴ پورت اترنت سریع  BASE-TXو ۱۰/۱۰۰ می‌باشند.
– در مدل ۱۷۱۲ یک پورت ISDNBRI  از طریق ماجول WIC-1B-S/T پشتیبانی می شود.
– در مدل ۱۷۱۱ یک پورت مودم آنالوگ از طریق یک ماجول توسعه در‌‌دسترس است.
– این دو مدل دارای یک پورت ۴۵ RJ برای پورت WAN از نوع  BASE-TXو ۱۰/۱۰۰ می‌باشند.
– دارای یک پورت Aux با نرخ انتقال ۲/۱۱۵ کیلو بیت در ثانیه است .
– پورت کنسول این دستگاه با پورت ۴۵-RJ قابلیت انتقال داده با سرعت پیش فرض b9600 bpsرا دارد.
– برای تضمین امنیت اطلاعات از دو الگوریتم رمزنگاری ۳DES-168bit و AES-128bit استفاده می‌شود .
– حافظه Flash این دو مدل به صورت غیر قابل ارتقاء، دارای ظرفیت پیش‌فرض ۳۲ مگابایت می‌باشد.
– حافظه DRAM در دو مدل ۱۷۱۱ و ۱۷۱۲ به صورت پیش فرض ۶۴ مگابایت است و حداکثر تا مقدار ۱۲۸ مگابایت قابل
افزایش می باشد.
در شکل ۱ می‌توانید نمایی از قسمت پشتی یک مدل ۱۷۱۱/۱۷۱۲ و نحوه ارتباط مسیریاب با شبکه‌های دیگر  را مشاهده کنید.

سری ۲۶۰۰

مدل‌های قبلی این سری که شامل مدل‌های ۲۶۱۰، ۲۶۱۱، ۲۶۱۳، ۲۶۲۰، ۲۶۲۱، ۲۶۵۰ و ۲۶۵۱ بودند، مدل‌های خارج از رده محسوب می شوند و شرکت سیسکو به جای آن‌ها سری ۰۰۶۲XM را ارئه نموده است . شرکت سیسکو مدعی است که از این سری می توان برای فراهم نمودن سرویس‌های چندگانه در شبکه‌های محلی از طریق ارتباطات WAN با بهره گیری بیش از ۷۰ نوع ماجول مختلف  استفاده کرد .
برخی از امکاناتی که توسط ماجول‌های توسعه به این سری اضافه می شود عبارتند از: دسترسی امن به اینترنت و اینترانت از طریق فایروال داخلی‌،امکان استفاده ازVoIP ،VPN ،مسیریابی با امکان مدیریت پهنای باند و … این سری شامل مدل‌های زیر می باشد :
۲۶۵۱XM،۲۶۵۰XM ،۲۶۲۱XM ،۲۶۲۰XM ،۲۶۱۲XM ،۲۶۱۱XM ،۲۶۱۰XM و ۲۶۹۱XM .

سری ۳۶۰۰
از این سری برای برقراری ارتباط میان شعبه‌های شرکت‌های متوسط و بزرگ و همچنین درISP‌ها استفاده می شود که هم اکنون در ایران نیز تعدادی از ISP‌ها از مدل‌های مختلف این سری برای انتقال صوت و داده بهره می گیرند. این سری از توان پردازشی نسبتا بالا‌ و قابلیت ارتقا خوبی برخوردار است.
البته اغلب مدل‌های این سری نظیر ۳۶۲۰، ۳۶۳۱،  ۳۶۴۰، ۳۶۶۰، ۳۶۶۱ توسط شرکت سیسکو، مدل‌های خارج از رده معرفی شده اند .

سری ۳۷۰۰
شامل دو مدل ۳۷۲۵ و ۳۷۴۵ است که در رده روترهای دسترسی با سرویس چندگانه(Multiservice Access Router)  قرار دارند و دارای مشخصات کلی زیر هستند:
– دو پورت ۱۰۰/۱۰ LAN
– دو اسلات برای ماجول‌های مجتمع پیشرفته (AIM) داخلی .
– سه اسلات برای کارت‌های رابط WAN که با نام WIC شناخته می شوند .
– دو اسلات ماجول شبکه (NM) در مدل ۳۷۲۵ و چهار اسلات NM برای مدل ۳۷۴۵
یک اسلات (در مدل ۳۷۲۵) و دو اسلات (در مدل ۳۷۴۵) برای ماجول.HDSM
مقدار حافظه Flash پیش فرض ۳۲ مگابایت که تا ۱۲۸ مگابایت قابل افزایش است.
دارای حافظه نوع DRAM با ظرفیت ۱۲۸ مگابایت که تا ۲۵۶ مگابایت قابل افزایش است.
پشتیبانی از اکثر پروتکل‌ها و رسانه های WAN نظیر FR ،LL ،ISDN ،X.25 ،ATM ،T1/E1، انواع DSL ،T3/E3 و … .
لا‌زم به ذکر است که در این مقاله، از معرفی سری‌های پیشرفته نظیر ۷۶۰۰، ۱۰۰۰۰ و ۱۲۰۰۰ صرف‌نظر شده است.

ماجول‌ها
همان‌طور که گفته شد، در مدل‌های ماجولار، امکان افزایش امکانات از طریق انواع مختلفی از ماجول‌های توسعه صورت می پذیرد. با این روش کاربر قادر خواهد بود یک مدل خاص با مشخصات عمومی مناسب شرایطش را خریداری کرده و با توجه به نیازهای اختصاصی اش از انواع مختلف ماجول‌های توسعه استفاده نماید .
ماجول‌های سیسکو تنوع بسیار زیادی دارند و نیز از آنجائی‌که برای اغلب مدل‌ها به صورت اشتراکی قابل استفاده‌اند، پاسخگوی تمامی نیازهای کاربران می باشند. در ادامه به طور خلاصه به ذکر چند نوع ماجول  از میان ده‌ها ماجول مورد استفاده در مسیریاب‌ها می پردازیم .
شرکت سیسکو ماجول‌های مختلف خود را در حدود ۳۰ نوع کلی طبقه بندی کرده است که اغلب آن‌ها در محصولا‌ت مختلف سیسکو و بسترهای خاص مخابراتی کاربرد دارند. ولی ماجول‌های عمومی‌تر عبارتند از :

Cisco Gigabit Ethernet Network Module
این ماجول که در مدل‌های ۲۶۹۱ و ۳۶۶۰ و سری ۳۷۰۰ قابل استفاده است و تحت نام  NM-1GE شناخته می شود، امکان بهره گیری از ارتباطات نوری و مسی به صورت گیگابیت اترنت را از طریق انواع مبدل رابط گیگابیت (GBIC) که بر اساس محدودیت فاصله و نوع مسی یا نوری کابل رابط طبقه بندی می‌شوند را می دهد و برای ایجاد ارتباطات میان شبکه‌ای سریع استفاده می شوند.

Alarm Interface Controller Network Module
این ماجول که تحت شماره NM-AIC-64 شناخته می‌شود، برای سری ۲۶۰۰ و ۳۶۰۰ قابل استفاده است .
با نصب این ماجول، مدیر شبکه می تواند از مشکلات مختلفی که در طول شبکه رخ می‌دهد از راه دور و از طریق آلارم‌های هشداردهنده با خبر شود و اشکالا‌ت را برطرف کند .

برخی اتفاقاتی که توسط این نوع ماجول قابل بررسی و کنترل هستند عبارتند از :
تغییرات ولتاژ، تغییرات دما که با استفاده از سنسور حرارتی تعبیه شده در ماجول صورت می گیرد، تغییرات کشف شده توسط سیستم IDS  شبکه، حملات سیل آسا (Flooding Atacks) و … .

Cisco IP Communication Voice/Fax Network Module

با استفاده از انواع مختلف این ماجول در مسیریاب‌های سری ۲۶۰۰XM و ۲۶۹۱ و ۳۶۴۰ و ۳۶۶۰ و سری ۳۷۰۰ شرکت‌های بزرگ و ISPها قادر خواهند بود، با بهره گیری  از امکانات مخابراتی صوت/فکس را از طریق پروتکل IP  منتقل کنند. (در ارائه سرویس تلفن اینترنتیVoIP ازاین ماجول‌ها استفاده می شود.)
این ماجول بسته به نوع کانکتور ارتباطی دارای انواع مختلفی می باشد که عبارتند از:NM-HDV-1E1/1T:و۱باکمک این ماجول می‌توان یک خط ۱ T1/E را به روتر متصل کرد.NM-HDV-2E1/2T1: با نصب این ماجول در پشت روتر این امکان را داریم تا همزمان دو خط۱ E1/T را به روتر متصل کنیم .
البته بر روی این ماجول‌ها شکاف‌هایی نیز به منظور افزایش انعطاف پذیری روترها تعبیه شده است که با نامVIC/VWIC شناخته می‌شوند و در مدل‌های زیر تولید می شوند:
VIC22FXS: که دارای ۲ پورت برای ارتباطات صوت/فکس از طریق رابط FXS می باشد .
VIC22FXO: همانند ماجول قبلی است ، با این تفاوت که این نوع اسلات برای اتصال به  دروازه های نوع FXO  کاربرد دارد.

البته مدل‌های متنوع دیگری نیز وجود دارند که نیازمند بسترهای خاص مخابراتی می باشند.

Cisco Analog Modem Network Module
تفاوت مدل‌های مختلف این ماجول در تعداد پورت‌های مودم‌های داخلی ماجول است که یا دارای ۸ پورت و یا ۱۶ پورت از نوع ۱۱-RJ می باشد.
این ماجول در مدل‌های NM-8AM و NM-61AM و NM-8AM-J و NM-61AM-J موجود است که دو ماجول با پسوند J  فقط با سیستم مخابراتی کشورهای ژاپن و سنگاپور سازگارند ولی از دو ماجول اولی می توان برای شماره گیری در سایر کشور ها استفاده کرد. به این معنی که می توان روتر را طوری تنظیم کرد که هم بتوان با استفاده از این ماجول شماره گیری نمود و هم در صورت نیاز، پیکره‌بندی روتر را به گونه ای انجام داد تا کاربران بتوانند از خارج از محیط سازمان یا ISP با آن تماس بگیرند، که در این مواقع روتر در نقش یک Access Server عمل می کند.
از انواع این ماجول می توان در سری‌های ۲۶۰۰ و ۲۶۰۰XM و ۳۷۰۰ و مدل‌های ۳۶۲۰ و ۳۶۴۱ و ۳۶۶۱ و ۲۶۹۱ استفاده نمود .

Cisco Memory Modules
در برخی مدل‌های مسیریاب که  قابلیت ارتقاء حافظه را دارند می توانید با توجه به حداکثر ظرفیت پذیرش هر مسیریاب که در این مقاله هم به مقدار برخی از آن‌ها اشاره شد، ماجول‌های اضافی را که برای دو نوع حافظه Flash و DRAM موجود است را تهیه کرده و به راحتی آن‌ها را در پشت روتر نصب کنند .

سخن نهایی

خوانندگان علاقه‌مند به این گونه مباحث می‌توانند برای یافتن اطلاعات جامع و کامل درباره دیگر مدل‌های مسیریاب و ماجول‌های سیسکو، وب سایت رسمی شرکت سیسکو به آدرس www.cisco.com را ملا‌حظه نمایند.

آشنایی با مسیریاب‌های سیسکو ـ (قسمت دوم)
لطفا به مطلب امتیاز دهید
Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *